Hodowla mrówek

Jak zdobyć królową mrówek?

Hodowla mrówek dla początkujących

Hodowla mrówek jest pasją i fascynującym obiektem do obserwacji tych stworzeń. 

Znalezienie królowej mrówek jest pierwszym krokiem do zbudowania własnej mrówczej hodowli. Królowa mrówek może być dość nieuchwytna, ale jeśli wiesz, czego szukasz i jak szukać, możesz złapać swoją własną królową mrówek z odrobiną szczęścia i cierpliwości. Najodpowiedniejszym czasem na poszukiwania jest tak zwana rójka królowych.

Rozkopywanie istniejących gniazd w celu znalezienia królowej jest nie etyczne. Poza tym znalezienie w taki sposób jest niemalże nie możliwe gdyż jest duża szansa na uśmiercenie królowej po przez zgniecenie.

Są wyjątki w których można pozyskać kolonie z naturalnych gniazd. Takie mrówki jak Temnothorax czy Leptothorax występują w żołędziach, orzechach, spróchniałych patyczkach.  Bez większego ryzyka można pozyskać kolonię i umieścić ją w formikarium. Również można pozyskać z natury królowe w koloniach poliginicznych gdzie występuje więcej królowych niż jedna. Do takich rodzai należą mrówki Myrmica sp. i należy podebrać jedną lub więcej królowych jak i kilkanaście robotnic.

Jeżeli jednak nie udało nam się pozyskać szukanej królowej można taką zakupić w sklepach internetowych na giełdach terrarystycznych lub od prywatnych hodowców.

start manica

W pierwszym etapie hodowli zazwyczaj królową mrówki trzymamy do tego wcześniej przygotowanej probówce w której jest woda zatkana kołkiem z waty. Jest to pierwsza forma gniazda w której królowa złoży swój pierwszy pakiet jaj. Musimy mieć na względzie że jest to okres gdzie musimy zapewnić królowej dużo spokoju w celu zmniejszenia stresu.

 

Królowa klasztorna

Zakłada kolonię w sposób całkowitego odizolowania się od świata zewnętrznego. Przebywa cały czas że swoim potomstwem i nie ma potrzeby wychodzenia na polowanie. Ma wystarczającą ilość energii na wyprowadzenia pokolenia bez pobierania i poszukiwania pokarmów.

Królowa półklasztorna

Królowa zakłada kolonię z potrzebą wychodzenia na polowanie. W hodowli należy udostępnić arenę na którą będzie mogła wyjść i pobrać białko jak i węglowodany. 

Królowa pasożytnicza

Zakłada kolonię w sposób pasożytniczy. Należy przeprowadzić adopcję na robotnicach rodzimych lub pokrewnych.

Formikarium

Hodowla mrówek w formikarium

Formikarium to sztuczne mrowisko przeznaczone do hodowli mrówek. Formikarium składa się z areny oraz części gniazdowej. W gnieździe żyją robotnice oraz królowa, która składa jaja, a robotnice organizują życie w gnieździe i opiekują się potomstwem, czyli larwami i poczwarkami. Arena służy mrówką do eksploracji w poszukiwaniu pokarmu. Mrówki również Arenę wykorzystują do miejsca, w którym będą składować swoje nieczystości z gniazda.

Formikaria występują w trzech rozwiązaniach. Pierwsze są kompaktowe, czyli gniazdo wraz z areną w jednym pojemniku. Drugie rozwiązanie to osobne gniazdo oraz osobna arena zazwyczaj połączone wężykiem. Trzecia opcja to formikaria modułowe, które wraz z rozwojem mrówek można powiększać poprzez dokładanie nowych modułów.

Kiedy mogę zasiedlić formikarium?

Zasiedlać należy, wtedy gdy mrówki w probówce mają odpowiednią liczebność. Zbyt mała ilość mrówek może skutkować spowolnieniem i zatrzymaniem rozwoju Kolonii. Mrówki muszą czuć się bezpiecznie a do tego jest potrzebna odpowiednia ilość osobników. Dlatego należy przeanalizować wielkość gniazda do liczebności naszej Kolonii.

Jakie formikarium wybrać?

Formikarium należy dopasować do rodzaju i gatunku mrówek. Dlatego najlepiej najpierw wybrać mrówki, a następnie wybrać odpowiednie formikarium. Rynek oferuje nam wiele typów formikariów z dużą różnorodnością użytych materiałów. Najbardziej popularnymi formikariami są: akrylowe, korkowe, ziemne, betonowe, gipsowe, 3D, piaskowce, drewniane ich kształt zwykle nie ma większego znaczenia. Ważnym aspektem jest, żeby arena danego formikarium była większa od powierzchni gniazdowej.

Bariery zabezpieczające

Fluon – jedna z najlepszych barier aktualnie powszechna w każdym sklepie z artykułami dla mrówek. Do stosowania na ściankach formikarium oraz na rantach areny.

Talkohol – bariera wytworzona z talku oraz spirytusu wysokoprocentowego. Dobrze nałożona bariera jest skuteczna na ściankach formikarium oraz na rantach aren. Jej minusem jest, że po dotknięciu obsypuje się.

Olej rośliny – jest to bariera, która w zasadzie działa skutecznie, lecz jej dużym minusem jest ściekanie po ściankach formikarium. Mrówki, które miały styczność z olejem mają problemy z przyklejającym się podłoże do ich ciał.

Talk – działa podobnie jak bariera talkoholowa. Jej skuteczność jest na bardzo wysokim poziomie. Zużycie bariery następuje szybciej niż w przypadku talkoholu.

 Skuteczność wszystkich wymienionych barier może spadać wraz z wysoką wilgotnością w formikarium.

Pokarm dla mrówek

Większości mrówek potrzebuję dwóch typów pokarmu.

Pokarm węglowodanowy – najczęściej stosowanym pokarmem jest miód pszczeli. Można miód podać w formie rozcieńczonej z wodą dla łatwiejszego pobierania mrówkom tego pokarmu, lecz wiąże się to z szybszym psuciem się miodu. Inną propozycją pokarmową są syropy z agawy lub fruktozowy. Jako dodatki można podawać galaretki fruktozowe o różnych smakach.

Pokarm białkowy – najpopularniejszym wśród hodowców jest pokarm typu larwy mącznika młynarka, ponieważ jego dostępność jest największa. Występują jeszcze inne źródła pokarmu białkowego takie jak: muszki owocówki, świerszcze, karaczany.

Wówczas, gdy zabraknie nam pokarmu białkowego z owadów można, zastosować zamienniki jako chwilowe źródła białka a są nimi: żółtko jajka, pierś kurczaka, krewetki.

Pokarm białkowy dostarczany jest dla królowej, aby miała materiał do składania jaj oraz wykorzystywany jest przez larwy do wzrostu. Robotnice nie żywią się białkiem, bo do życia potrzebują tylko węglowodany.

Mrówki z rodzaju Messor żywią się pokarmem stałym takim jak ziarna. Dlatego nazywamy je żniwiarkami.

Niektóre egzotyczne mrówki potrafią samodzielnie wyhodować grzyba, z którego pobierają pokarm.

pokarm dla mrowek
Jak często karmić mrówki?

Mrówki karmimy w zależności od wielkości Kolonii. Zazwyczaj raz na kilka dni lub raz na tydzień.

Mrówki zakopują pokarm?

Takie zachowanie jest czymś naturalnym. Mrówki prawdopodobnie starają się, żeby uchronić pokarm przed intruzami. Również takie zachowanie może znaczyć, że zabezpieczają jedzenie na okres późniejszy.

Mrówki nie jedzą?

Często mamy wrażenie przy niewielkich koloniach, że nasze mrówki nie pobierają pokarmu. Zazwyczaj jest to nasze błędne odczucie, bo mrówki mogą pobrać na tyle mało, że mamy wrażenie, że nic nie zjadły.