Mini atlas gatunków mrówek najczęściej występujących w Polsce

  1. Mrówka rudnica (Lasius niger)

Charakterystyka: Mrówka rudnica to jedna z najpowszechniejszych mrówek w Europie. Posiada czarny kolor ciała i często zamieszkuje lasy oraz tereny miejskie. Tworzy kolonie pod ziemią.

  1. Mrówka rudzielica (Myrmica rubra)

Charakterystyka: Mrówka rudzielica cechuje się czerwonawym lub brązowawym kolorem ciała. Zamieszkuje różnorodne środowiska, od lasów po tereny otwarte. Kolonie zakładają m.in. pod kamieniami i w opadłych liściach.

  1. Mrówka odmianka (Formica rufa)

Charakterystyka: Ta mrówka jest znana z budowy charakterystycznych kopieców, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Zamieszkuje przede wszystkim lasy iglaste i mieszane.

  1. Mrówka czarnogłówka (Formica fusca)

Charakterystyka: Mrówka czarnogłówka jest blisko spokrewniona z mrówką odmianką i często z nią współwystępuje. Jest mniejsza od niej i ma czarną głowę. Tworzy mniejsze kopce.

  1. Mrówka ogrodowa (Lasius flavus)

Charakterystyka: Jest to gatunek często spotykany w ogrodach, sadach i terenach zielonych. Kolonie mogą składać się z tysięcy osobników. Mrówki te mają jasnobrązowe ciało.

  1. Mrówka faraona (Monomorium pharaonis)

Charakterystyka: Mrówka faraona jest kosmopolitycznym gatunkiem, często spotykanym w ciepłych krajach. Jest mała i ma kolor od żółtego do ciemnobrązowego. Znana jest z budowania kolonii wewnątrz budynków.

  1. Mrówka czarna (Camponotus herculeanus)

Charakterystyka: Mrówka czarna jest jednym z największych gatunków mrówek w Europie. Charakteryzuje się czarnym kolorem i może osiągać imponujące rozmiary. Zamieszkuje lasy liściaste i iglaste.

  1. Mrówka leśna (Formica polyctena)

Charakterystyka: Jest to gatunek lasowy, preferujący wilgotne środowiska. Kolonie zakładają pod ziemią, a czasami także wśród korzeni drzew. Często spotykana w Europie Środkowej.

  1. Mrówka rudnica błyszcząca (Lasius fuliginosus)

Charakterystyka: Podobna do mrówki rudnicy, ale o bardziej błyszczącym ciele. Zamieszkuje lasy, łąki i tereny miejskie.

  1. Mrówka wielgachna (Camponotus vagus)

Charakterystyka: Jest to duża mrówka, często zamieszkująca tereny leśne. Kolonie mogą znajdować się w drewnie, w ściółce leśnej lub pod kamieniami.

To tylko kilka przykładowych gatunków mrówek. Każdy gatunek ma swoje charakterystyczne cechy oraz preferowane środowisko życia.

Podobne wpisy