Messor barbarus – mrówka żniwiarka jest to mrówka która występuje w Europie południowej: Hiszpania, Portugalia, Francja, Włochy.
Kolonie złożone są z królowej oraz kilku tysięcy robotnic podzielonych na kasty, z czego każda ma określony rodzaj obowiązków. Najmniejsze pełnią funkcje piastunek, większe trudnią się zbieraniem ziaren, a największe robotnice nazywane są żołnierzami. Żołnierze służą do obrony przed intruzem, ale w wolnych chwilach zajmują się rozłupywaniem ziaren.
Mrówki z rodzaju Messor są popularnymi egzotycznymi mrówkami hodowanymi w formikariach. Mogą być z powodzeniem utrzymywane w gniazdach korkowych, gipsowych, betonowych lub ziemnych. Gniazdo powinno być podzielone na strefę wilgotną i suchą, by nie dopuścić do kiełkowania ziaren. Formikarium powinno zapewniać duży wybieg, ponieważ mrówki te mają szeroki zasięg eksploracji. Z doświadczeń hodowców, można stwierdzić, że ulubionym pokarmem Messor są nasiona. Kolonie należy dogrzewać dla poprawnego rozwoju.
Zapraszamy do oglądnięcia filmów z serii M. barbarus Green Hause
Czym i jak karmić mrówki Messor barbarus
Messor żywią się głównie nasionami ale również potrzebują do rozwoju białka które zostanie dostarczone królowej oraz larwą. Białko najlepiej podawać w postaci różnych innych owadów.
Mrówki znoszą nasiona do gniazda.
M. barbarus oprawiają pokarm białkowy.
Nasiona i orzechy głównym pokarmem mrówek żniwiarek, Messor barbarus:
Mrówki z poniższych nasion robią tak zwany mrówczy chleb.
Nasiona: Traw, Maku, Siemię lnu, Lawendy, Pomidora, Papryki, Rzodkiewki, Mniszka lekarskiego, Koniczyna perska, Konopie, Sezam biały, Amarantus ekspandowany, Kozieradka, Ostropest plamisty, Chia, Gorczycy białej, Słonecznika
Orzechy: Włoskie, Laskowe
Białko mrówki dostarczają poprzez pozyskiwania pokarmu z innych owadów takich jak:
np. Świerszczy, Karaczanów, Drewnojadów czy Mączników.
Małym kolonią można podawać muszki owocówki lub małe pajączki.